Mensajer - dodatek #1

Alfred Fabian von Tehen-Dżek: Dzisiaj gościmy Federico, kandydata do Sejmu LXIX kadencji. Dzień dobry. Cieszę się, że zgodził się poważany na wywiad.
Zanim przejdziemy do pytań, czy chciałby kawaler dodać coś od siebie?

Federico: Dzień Dobry. Również się cieszę z tego powodu i mam nadzieję, że właśnie przez ten wywiad, wyborcy nabiorą więcej zaufania nie tylko do mnie, ale i do wszystkich kandydatów.

A: Właśnie - zaufanie. To bardzo ważna sprawa, szczególnie dla kandydata do Sejmu. Jak oceniasz zaufanie, jakim darzą Cię obecnie wyborcy?
F: Jest to dla mnie dość trudna sprawa. Moja działalność jako Prefekt Generalny nie była za bardzo przemyślana, więc nie spodobała się większości obywateli. I mam świadomość, że właśnie ta działalność, odbije się na moim życiu nie tylko politycznym, ale i prywatnym. Ale jak już mówiłem wcześniej - nie było to przemyślane zachowanie, więc jest to tylko i wyłącznie moja wina.

A: Cóż, działalność w Prefekturze na pewno odbije się czkawką, jednak z drugiej strony nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Rok temu po wywiadzie z Piotrem II Grzegorzem dostałem feedback, że wolałby porozmawiać o kobietach, niż o polityce. Co prawda przed wyborami nie będziemy tego tematu drapać, niemniej w debacie przed elekcją w listopadzie 2020 pojawiło się pytanie, które wzbudziło mnóstwo emocji i okazało się wbrew pozorom bardzo ważne. Czy według ciebie najpierw sypie się płatki, a później mleko, czy może odwrotnie?
F: Wiedziałem, że zadasz to pytanie. Cały mój schemat prezentuje się następująco: Miska -> Płatki -> Mleko -> Łyżka. Odpowiadając prościej - najpierw płatki, później mleko.

A: Widocznie jestem strasznie przewidywalny. Niemniej ten odwieczny spór na zawsze pozostanie sporem. (Mleko pierwsze abuser here). Polityka w Sarmacji jednak od dłuższego czasu pozostaje drętwa, brakuje konfliktu wewnętrznego, wobec którego mogłaby się pojawić opozycja. Gdzie według Ciebie można takiego sporu szukać? Na jakiej kanwie mogliby się Sarmaci "sprzeczać", o jakie ideały "walczyć"?
F: Zadałeś dość trudne pytanie, jak na obecne czasy. Jak ostatnio policzyłem, w Sarmacji aktywnie udziela się trzynastu obywateli, ale wracając do pytania. Szczerze mówiąc - wszędzie, chociaż najłatwiej znaleźć go będzie w... Sejmie. Jest wiele projektów, przy których posłowie (ba, nawet zwykli mieszkańcy) wyraźnie dzielą się na tych "za" i na tych "przeciw".
Sarmaci powinni walczyć, przede wszystkim o wolność i równe prawo. To właśnie te dwa ideały są najważniejsze w państwie.

A: No mam nadzieję, że nie spodziewałeś się samych łatwych pytań. Faktycznie jednak, trzynastu aktywnych obywateli zdecydowanie nie wspiera gorącej debaty. Wspomniałeś jednak o równym prawie. Prawie, stanowionym przez większość. Co jednak uważasz o prawach mniejszości? Czy powinny być one respektowane, jeżeli tak to w jaki sposób?
F: Jak wspominałem - prawo powinno być równe. Dla wszystkich. W Sarmacji nie mamy wielu mniejszości (jeśli nawet je mamy), ale gdy pojawi się chociaż jedna, rząd powinien ją wspierać i respektować w taki sam sposób, jak innych mieszkańców. Między Sarmatami nie powinno być żadnego podziału, ponieważ mogłoby to znacznie pogorszyć sytuację Sarmacji.

A: Pogorszyć sytuację w Sarmacji jest dosyć łatwo, czego świadkami jesteśmy od pewnego czasu. Co jednak można zrobić, żeby poprawić sarmacką koniunkturę? Czy z ław sejmowych jest to w ogóle możliwe?
F: Ekonomię można poprawić na wiele sposobów, również z ław sejmowych. Dobrym przykładem były(są) Bony Skarbowe, wyemitowane przez Radę Ministrów. Aktualnie trwają przygotowania do prac nad całkowicie nową giełdą, w których mam zaszczyt uczestniczyć. Miejmy nadzieję, że wszystkie te działania pomogą sarmackiej ekonomii.

A: Tak, wzmocnienie ekonomii może być kluczowe, bo konta RM świecą niemalże pustkami. Niemniej, nie jest to jedyny problem. Ostatnio pojawiają się również te związane z aktywnością - tym razem w Radzie Ministrów. Temat wracający jak bumerang od momentu zdjęcia z tronu JKW Piotra III Łukasza - jakie widzisz rozwiązanie problemów z nieobecnościami najwyższych władz państwowych?
F: Przeczytałem dzisiaj wypowiedź Księcia w wniosku o emisję znaczka. JKM wspomina tam o artykule 31 Konstytucji. Powinien on zostać zmieniony tak, aby umożliwiać JKM/Kanclerzowi zastępowanie każdego (oprócz Posła) funkcjonariusza publicznego. Dlaczego? Właśnie po to, aby zapobiec problemom związanym z nieobecnościami.

A: Temat nowelizacji Konstytucji to również często przewijający się temat. Czy są jeszcze jakieś zmiany, które należy jak najszybciej wprowadzić w naszej Ustawie Zasadniczej? Czy są inne ustawy, które wymagają ważnych nowelizacji?
F: Oj, na to pytanie odpowiedź mogłaby być bardzo długa, ale według mnie, na chwilę obecną - nie ma aż tak ważnych nowelizacji, które wymagałyby działania od razu.

A: Zanim zakończymy wywiad (jeszcze raz dziękuję) - z kim Kawaler najchętniej nawiązałby współpracę w Sejmie? Jakiej koalicji możemy się spodziewać, jeżeli zostaniesz posłem i z kim chciałbyś siedzieć "w jednej ławce".
F: Nie wszyscy kandydaci przedstawili program, ale na pewno chciałbym nawiązać współpracę z Hansem vel Kriegem. Jest to mój były brat i kolega, który dotychczas w większości przypadkach się ze mną zgadzał . Myślę, dobrą współpracę mógłbym również nawiązać z Santiago czy z Olą.

A: A kto według ciebie powinien zostać Kanclerzem?
F: Patrząc na aktualną listę kandydatów, dobrym Kanclerzem byłby Santiago i Kuba. Obydwoje zrobili dla Sarmacji wiele i włożyli w nią dużo pracy. Lecz nie ukrywam, że sam chciałbym kandydować na to stanowisko.

A: Bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu. To ostatnia okazja, żeby przekazać wyborcom jeszcze kilka słów!
F: Również dziękuję! Mam nadzieję, że ten wywiad, da wyborcom więcej zaufania do mnie. Gorąco zachęcam do oddania głosu w nadchodzących wyborach, niekoniecznie na mnie, ale po to, żeby zaznaczyć swoją chęć wspierania Sarmacji.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr vel Bocian.
Serduszka
5 493,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Laurẽt Gedeon I, Joahim von Ribertrop von Sarm, Piotr vel Bocian, Kuba Hogh-Sedrovski, Michał Jerzy Potocki, Gotfryd Slavik de Ruth, Ludwik Tomović, Federico.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Miła kameralna rzec można atmosfera. Zabrakło mi jakiegoś pazura, wizji, zmian itp. Szkoda, bo czyta się przyjemnie, ale trochę mało w tym wszystkim polityki ;)

Ps: ogromny plus za pomysł, bo wywiadów jest niezwykle mało.
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
Ja mam do kandydata pytanie nieco ważniejsze moim zdaniem niż mleko/płatki (chociaż nie ukrywam, że za kolejność płatki->mleko stawiam minus).

Otóż czy szanowny kandydat zgadza się na takie zachowanie jak dodawanie do rosołu koncentratu zamieniając go w pomidorową?
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
zapomniałem oznaczyć: @Federico
Odpowiedz Permalink
Federico
@Bocian boję się odpowiadać, aleee - nie. Lepsza jest zrobiona od zera.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dobrze poprowadzony wywiad, sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
Permalink
Ludwik Tomović
Ciekawy wywiad.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.