Gazeta Hasselandzka, Piotr de Zaym, 08.07.2021 r. o 08:59
Hasselandzcy naukowcy pracują nad hasem

D
zięki bezcennym informacjom podanym przez Czcigodną Olę Marcjan-Chojnacką, hasselandzcy naukowcy rozpoczęli intensywne prace nad hasem - czyli pierwiastkiem o nazwie łacińskiej hassium. Cel: przekształcenie tego pierwiastka w stabilny i nieszkodliwy dla ludzi metal.

TyT9C3l6.png

Oczywiście, nie będzie to ten sam has. Stąd pomysł, by przekształcony has nazwać - hass, przez dodanie jednego "s".
Już teraz wiadomo, że hass będzie bardzo drogi. Jego produkcja z pewnością okaże się niezwykle kosztowna. Jak twierdzi dr hab. Eugeniusz Inthavong z Instytutu Neksjalizmu HAN, gdy cena platyny wynosi w realu około 150 zł za 1 gram, to cena hassu może osiągnąć nawet 500 złotych. Jeśli przeciętna obrączka waży 10-12 gram, to cena samego tylko hassu w obrączce będzie się kształtować na poziomie 5000 zł.
Do czego można będzie używać nowego metalu? Doc. dr Julia Schnellzug z IN HAN uważa, że hass będzie bardzo przydatny w programach kosmicznych, jako znakomity i zarazem niesłychanie wytrzymały przewodnik.
- Naszym celem jest uzyskanie jednego grama hassu już 18 lipca, by pokazać go podczas uroczystości z okazji 20-lecia Hasselandu - podkreśla dr hab. Inthavong. - I wierzę, że uda się nam to osiągnąć!

***

A oto nasz mikrokonkurs: do czego można wykorzystać supertwardy, superprzewodzący, superwytrzymały i niestety superdrogi, nowy metal?
Nagrodą będzie udział (1%) w nowych Zakładach Badawczo-Wytwórczych Hassu (Hassium Research and Manufacturing Plant), które wybudowane zostaną wkrótce. Głównym udziałowcem ZBWH będzie Hasselandzka Akademia Nauk.
Propozycje prosimy zamieszczać w komentarzach - rozstrzygnięcie 18 lipca wieczorem!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 643,00 lt
Ten artykuł lubią: Fatima von Hohenburg Marcjan-Chojnacka, Joahim von Ribertrop von Sarm, Laurẽt Gedeon I, Piotr vel Bocian, August van Hagsen de la Sparasan, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Michał Jerzy Potocki, Paul Merritt.
Komentarze
Hans Bouboulina-á-la-Triste
Sądzę, że ten supertwardy, superprzewodzący, superwytrzymały i superdrogi metal mógłby zostać wykorzystywany do pokrywania innych metali by ulepszyć ich właściwości fizyczne.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
@MLPLAY Dzięki, ciekawy pomysł.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Ja natomiast słyszałem, że hass rozpuszcza się w różnych kwasach wydzielając duże ilości ciepła i energii :P Może to pora na przełom w branży elektrycznej i ciepłowniczej?
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
@AFvTD Ciekawe. Naukowcy już nad tym pracują.
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
W mechanice kosmicznej np. do produkcji ogniw paliwowych do satelitów.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Nie ma co ukrywać, że takie prace naukowe - cieszą się dużym zainteresowaniem KSZ.
Permalink
Paul Merritt
Hass rzeczywiście ma lepszy vibe niż Has, ale co wy na to - Hajs?

Niemniej powodzenia.
Permalink
Piotr de Zaym
Hajs już jest. Miewa różne kolory; niektórzy najbardziej lubią zielony, inni - złoty. Nie; hasa na hajs można zamienić, ale będzie wtedy zupełnie czymś innym...
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.