Kościół Rotryjski, Janusz Zabieraj, 07.05.2021 r. o 15:34
Powołanie Kapituły Katedralnej
Seria wydawnicza: Z życia Kościoła

3bZYL.jpg
Kanonik świecki Kapituły Katedralnej w Angemont w stroju kanonickim

D
ziś biskup angemoncki Janusz Adam kardynał Zabieraj erygował Kapitułę Katedralną przy Katedrze pw. św. Łucji i św. Aleksego Falconeri w Angemont. Zadaniem kanoników duchownych oraz świeckich jest służenie radą i pomocą biskupowi Angemont w pełnieniu obowiązków pasterskich oraz ubogacanie swoją osobą uroczystości kościelnych. W rzeczywistości nominacja kanonicza jest ogromnym wyróżnieniem honorowym, przyznawanym najbardziej zasłużonym dla Kościoła duchownym i świeckim. Nie wiążą się z nią praktycznie żadne obowiązki, a liczne przywileje, zwłaszcza w postaci możliwości noszenia specjalnego stroju oraz posługiwania się herbem. W skład kapituły Prymas nominował jako pierwszych kanoników następujące osoby.

Kanonicy świeccy:
a) Santiago Vilarte von Hippogriff
b) Magnum von Graudenz
c) Filip Gryf

Kanonicy duchowni:
a) Jego Ekscelencja arcybiskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini
b) Jego Eminencja Aureliusz Wawrzyniec kardynał Medyceusz Zep

Oto, jak Jego Eminencja Janusz kardynał Zabieraj uzasadnił swój wywiad dla naszej agencji prasowej:
Cytuję:
P
owołanie w skład kapituły kanoniczej to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Chciałem nim nagrodzić osoby, które zasłużyły się dla naszego partykularnego sarmackiego Kościoła. Dlaczego wybrałem powyższe osoby na kanoników świeckich? Kanonik świecki Santiago pełni rolę świeckiego administratora parafii katedralnej. Od zawsze uświetniał nasze życie diecezjalne uroczystościami. Dobro Kościoła leżało i leży w jego sercu. Kanonik świecki Magnum przygotowuje dla nas wspaniałe herby i pieczęcie. Bez niego nie miałbym ani herbu duchownego, ani herbu diecezji czy pieczęci. Jego wysiłek na rzecz diecezji jest nie do przecenienia. Zaś kanonik świecki Filip zaś był pierwszym opatem terytorialnym diecezji teplickiej, a więc pierwszym pasterzem sarmackiego ludu.

Kanonikami duchownymi mianowałem natomiast dwóch poprzednich biskupów angemonckich. Na wyróżnienie zasługuje w szczególności Jego Ekscelencja arcybiskup von Hippogriff-Piccolomini, który bardzo starał się rozwinąć struktury diecezjalne, lecz nie było mu to dane z powodu antyrotryjskich wystąpień.

Oczywiście są to pierwsze, a nie ostatnie ostatnie nominacje. Kapituła nie ma nadal prepozyta. Mam nadzieję, że to zachęci Sarmatów do wstąpienia do stanu duchownego i działania na rzecz dobra Kościoła.


ks. Leszek Lisowski
Biuro Rzecznika Prasowego Diecezji Angemonckiej
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Michał Jerzy Potocki, Konrad von Chamier-Gliszczyński.
Serduszka
4 448,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Jerzy Potocki, Adam Muczek, Konrad von Chamier-Gliszczyński, Joahim von Ribertrop von Sarm, Santiago Vilarte von Hippogriff, Fatima Marcjan-Chojnacka, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini.
Komentarze
Adam Muczek
Gratuluję Kanonikom!
Odpowiedz Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
Dobry dzień dla Kościoła!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Zaskoczyła mnie lista Kanoników świeckich :) same gwiazdy Sarmacji... haha
Permalink
Vanderlei Bouboulina-á-la-Triste
@corrado jeszcze jak!
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Ad multos annos!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.