Gazeta Teutońska, Karolina Aleksandra, 26.09.2020 r. o 22:53
KARO24 | 3 koronowane głowy z Aperolem czyli przedwstęp do intronizacji JKM AF

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
16:58 – Trzy koronowane głowy pochylające się nad butelką Aperolu po godzinie 2 w nocy. A Wam jaki widok wczoraj towarzyszył, gdy zasypialiście w tę letnią sobotnią noc?

17:03 – Dzień dobry. Jest końcówka września 2020 roku. Chyba dzisiaj jest jakaś intronizacja. Zdaje się, że JKM Andrzej Fryderyk wstępuje na tron Księstwa Sarmacji.

17:04 – W Sali Discordowej powoli zbierają się zacne persony. Goście zza granicy – także tej realnej, ale też dawno niewidziane osoby. Nawet IV Książę Teutończyków się pojawił po południu. Mamy cichą nadzieję na jakąś śliwowicę.

17:06 – Końcówka września 2020 roku wiąże się z trudną sytuacją geopolityczną. Trudniejszą, niż gdy poprzedni Książę wstępował na tron. Podsumujmy wydarzenia bieżące: wniosek o referendum o rozwiązanie Sejmu, spina w temacie Państw Stowarzyszonych akt kolejny, a po drodze próby przeformułowania sporu teutońsko-gellońskiego. Czy przed nowym Księciem stoi dużo wyzwań? No, możliwe, że tak. Dlatego należało zacząć od Aperolu.

17:21 – Jeśli zajrzeliście do KS tylko na chwilę, jesteście zafrapowanymi gośćmi zagranicznymi lub po prostu dopiero wróciliście z podróży wehikułem czasu i nie bardzo ogarniacie, kim jest ten Andrzej Fryderyk, zachęcamy do zapoznania się ze stroną koronacyjną.

17:22 – W księdze gości już są pierwsze wpisy. Cytujemy: "Niech WKM pamięta, że nikt nigdy WKM nie podziękuje."

17:51 – Na Discordzie obstawiają, ile będzie wpisów w księdze. Szacunki wahają się między 30 a 40.

17:53 – Teraz zakłady o czas trwania uroczystości. Redakcja zakłada 2h. I tego się trzymajmy.

18:30 – Pojawił się tow. Torkan Ingawaar – i od razu w pierwszym zdaniu wypowiedzianym przezeń pojawia się słowo „cenzura”. Kto by się spodziewał?

18:32 – A sponsorem dzisiejszej relacji jest Warka Radler 0% o smaku cytrynowym. Z boku JKM popija Fortunę Czarną. Ten to ma gusta. Mirabelka i śliwkowa są najlepsze. I może wiśniowa. Chyba że śliwkową trzymacie pół roku, to wtedy robi się z niej Czarna.

19:09 – Goście powoli się schodzą i pytają, kiedy zaczynamy i dlaczego nie o 19:00. Dwór Książęcy wyjaśnia, że Księciu bardzo zależy na respektowaniu tradycji sarmackiego kwadransu. A poza tym to jeszcze finalizujemy niektóre rzeczy. I niektórzy ważni oficjele właśnie kładzą spać swoje dzieci (nie my, jak coś).

19:13 – Juliette Alatriste zapowiada rozrywki na koronacji. Będą zagadki, Koło Fortuny, Teutoński Teatr Narodowy (można kupić wejściówkę), kalambury. A jeśli komuś już teraz się nudzi, może się zgłosić do innych konkursów Dworu.

19:23 – Zaczynamy! Marszałek Dworu wita wszystkich nieprzytomnie długą ścianą tekstu informującą o tym co, gdzie, kiedy i którędy do zacnych trunków. A także że po drodze jakieś konkursy.

19:34 – Defilada wojskowa. Hymn Sarmacji. Marszałek Sejmu, Brunon Krasnodębski, przemawia. „W dniu takim jak ten władza może wydawać się błogosławieństwem (…) można poczuć, że cały świat się rzuca Waszej Książęcej Mości do stóp”

19:35 – Krasnodębski przestrzega – bycie monarchą jest trudne. Zasadniczo to się zgadzamy.

19:38 – JO Hetman: „Postaram się mówić szybko, krótko i konkretnie, jak na żołnierza przystało. (…) Wierzę, że właśnie Ty Książę, możesz wprowadzić Księstwo Sarmacji w czasy aktywności i demograficznego skoku.”

19:39 – „Z mojej strony oraz ze strony żołnierzy Książęcych Sił Zbrojnych mogę zapewnić, że w naszych szeregach zawsze odnajdzie Książę wsparcie, pomoc oraz radę.”

19:39 – „Vivat wszystko-co-związane-z-Sarmacją!” – Karol von Sarm

19:41 – Jego Cesarsko-Królewska Mość Franciszek Józef wita się i przeprasza za spóźnienie. Sarmackie Zombie nagle ożyło i zaanonsowało wejście JKM Andrzeja Fryderyka. „Powitajmy JKM Andrzeja Fryderyka, księcia Sarmacji, króla Hasselandu, Rozjemcę Narodów, Tyrana i Pogromcę Sejmu, etc.”

19:42 – „To był zamach” – oświadcza Andrzej Fryderyk. Jeszcze korona na głowie nie osiadła, a już biją nam Księcia. Co za ludzie.

19:46 – Pięć minut i książę koronowany przez Marszałka Sejmu. To się nazywa szybka robota.

19:52 – Długie wiwaty. Chwila relaksu od zamachów – czas na przerwę konkursową. Na pierwszy rzut – zagadka. Wrzucamy podpowiedzi: „Postać o personaliach mających coś wspólnego z historycznym miastem regionu Starosarmacji”. Nie Ignacy Chojnacki-Ferski i nie Henryk Leszczyński. Jeśli nie czytaliście Discorda, to zachęcamy do próby zgadnięcia w komentarzach.

19:55 – I zagadka muzyczna, która okazała się piosenką High Hopes autorstwa Pink Floyd. Podobno Książę bardzo lubi tę piosenkę.

19:58 – Zaczynamy część regionalną. Na pierwszy ogień: Republika Baridas. Przemawia Prezydentka. Krótko i klasycznie: życzenia długiego panowania w przyjaznej i spokojnej atmosferze. „Wierzę, że mitrę książęcą będzie miał na głowie człowiek, którego przymioty definitywnie predysponują go do rządzenia Księstwem.”

19:59 – Hasseland reprezentowany przez Alfreda Fabiana von Tehen-Dżeka. „Ostatnie lata nie przyniosły nam stabilizacji. Polaryzujące rządy Roberta Fryderyka, przepełnione marazmem Piotra III Łuaksza oraz okraszone aferą Filipa I Gryfa powoli obdzierały majestat książęcy z należnej mu czci.”

20:02 – „Tymczasem chciałbym życzyć Waszej Książęcej Mości wytrwałości, która bdzie niezbędna w odbudowywaniu majestatu tak nieświadomie rozbijanego, rozdawanego i niszczonego przez poprzednich monarchów. Żeby mitra nie była problemem, ale powodem do dumy.”

20:03 – Ludwik Tomović przemawia spod znaku jednorożca. Kultywuje najlepsze monarchofaszystowskie tradycje, pisząc „na żywo”, a nie kopipastując. Też klasycznie. Dużo nadziei na dobra współpracę między Księstwem a Konfederacją. Kolejna osoba mówiąca o konieczności odbudowania przez Księcia należnej mu pozycji.

20:07 – Tłum wyraża miłość do jednorożców.

20:07 – „Znaczki już dostępne” – alarmuje Hetman.

20:07 – Tłum rzuca się na znaczki jak szalony. Robimy przerwę w uroczystości, bo nawet Dwór się zdziwił znaczkami i rzucił się do kas Poczty Baridajskiej. Oczywiście, sekretnymi i tajnymi wejściami.

20:13 – Kolejki do Poczty Baridajskiej się przerzedziły, czas na kontynuację ceremonii. Marszałek Dworu odczytuje list od Namiestnika Starosarmacji, Bartosza von Thorn-Janiczka. Odwołania do morza, sztormów i flaut. „Jeśli użyć metafory okrętu, to jesteśmy jednostką podskakującą na falach.” W tle Koło Fortuny, z którym walczy Ludwik Tomović. Dwór Książęcy już zgadł hasło.

20:20 – Czas na teutoński głos w każdym sarmackim domu. Arcyksiążę Teutończyków, Wojciech Hergemon, uznaje dzisiejszą okazję za dość przykrą, albowiem „bardzo fajny człowiek postanowił sobie zepsuć zabawę i zmarnować najbliższe miesiące lub lata życia.”

20:21 – „Ciężkie czasy nastają dla Królestwa Teutonii, a dobre dla naszego partnera – Księstwa Sarmacji.” Dużo mówienia o niepodległości. „Mitra książęca – kawałek złota i wielki kawał wirtualnej historii okupiony potem i krwią sarmackich poddanych”. Przeróbka wiersza z Władcy Pierścieni – bohaterem mitra.

20:23Jedna korona dla Księcia Mroku na grodziskim tronie
W Księstwie Sarmacji, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.
Jedna, by wszystkimi rządzić, Jedna, by wszystkie odnaleźć,
Jedna, by wszystkie zaanektować i w ciemności związać
W Księstwie Sarmacji, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.


20:23 – „Wreszcie, @Andrzej Fryderyk, pamiętaj, to tylko gra!”

20:25 – JKM Andrzej Fryderyk pokazuje niespodziankę od JKW Mateusza Wilhelma.

20:26 – Słowo-klucz, które zawsze budziło emocje Sarmatów: „system”

20:26 – A więc: teutoński system gospodarczy. Złoty Róg, wirtualna rzeczywistość. Jest co testować!

20:26 – Hasłem w Kole Fortuny była „abdykacja Filipa Gryfa”. Wygrał Orjon von Thorn-Surma. Zero zdziwienia.

20:30 – Nieustająca w swoich wysiłkach i wytrwała Ola Marcjan-Chojnacka tłumaczy na bieżąco przebieg ceremonii gościom zagranicznym. Wielkie propsy!

20:33 – Na stoły Dworu Książęcego wjeżdża jakieś dziwne India Pale Ale – kolejny sponsor uroczystości.

20:35 – Książęce Siły Zbrojne przekazują zwierzchnictwo JKM Andrzejowi Fryderykowi.

20:37 – Defilada wojskowa KSZ. W kole fortuny wielkie emocje. Orjon zna hasło, ale akurat kolej Ludwika i to właśnie on wygrywa!

20:40 – Leci marsz wojskowy. YouTube zaklasyfikował go do kategorii „muzyka relaksacyjna”. Taka sytuacja.

20:41 – „Jak przerysowujecie mapy, to pamiętajcie z której strony jest morze i jaki jest kształt linii brzegowej.” – napomina IV Książę Teutończyków.

20:43 – Koło Fortuny się rozstrzygnęło – wygrała osoba, która nie odgadła ani jednego hasła.

20:46 – Po przekazaniu zwierzchnictwa nad KSZ, czas na mowę intronizacyjną Jego Książecej Mości.

20:46 – Książę praktykuje uczciwą praktykę przeklejania po jednym zdaniu z mowy. Optymalna strategia.

20:48Niezależnie czy czujemy bądź nie przynależność do Baridasu, Hasselandu, Sclavinii, Starosarmacji czy Teutonii czy jakiegokolwiek innego regionu, to właśnie Sarmacja jest tym co łączy każdego z nas.

20:48Chcielibyśmy, aby Księstwo zawsze było domem dla każdego. Jednak przy tak ogromnej mieszance narodowościowej, oraz skupieniu tak wielu wybitnych i silnych charakterów, nie należy się dziwić, że pojawiają się spory, niesnaski, podejrzenia czy niechęć.

20:48Wierzymy i jesteśmy przekonani, że traktaty podpisane przez naszego poprzednika, Jego Książęcą Wysokość Filipa I Gryfa, pomimo swojej niedoskonałości, są krokiem w stronę, w którą Księstwo Sarmacji powinno podążać.

20:48Jesteśmy przekonani, że ta doniosła uroczystość może stanowić symbol nowego początku. Wierzymy, że może on nastąpić również i w relacjach Gellończyków i Teutończyków.

20:50Wierzymy, że jest to czas na reset relacji w Księstwie Sarmacji abyśmy bez wzajemnego żalu mogli wspólnie świętować.
Wobec tego ogłaszamy abolicję generalną wobec wszelkich przestępstw i wykroczeń ściganych z art. 43. i 44. Kodeksu Sprawiedliwości popełnionych do dnia dzisiejszej uroczystości.


20:51 – Przecieki z kanału głosowego Dworu Książęcego:
"Ooo, trudne hasło w Kole Fortuny..."
"Pomyślałby kto, że to emocje z mowy intronizacyjnej, a nie koła fortuny..."
"Oooo, ABOLICJAAAA"
"No, i to są emocje!"


20:52Jednocześnie mamy nadzieję na powstanie dialogu z udziałem Jej Królewskiej Mości Królowej Teutonii oraz Wielmożnego Namiestnika Starosarmacji pomiędzy Starosarmacją i Teutonią, bazującym na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, które będą przykładem dla reszty narodów Księstwa.
Drodzy Sarmaci, na koniec chcielibyśmy się zwrócić do Was z krótkim apelem.
Budujmy lepsze jutro.
Budujmy lepszą Sarmację.


20:55 – Hetman pisze do żołnierzy: No dobra, w krótkich Żołnierskich słowach (...) odwaliliście kawał dobrej roboty, w nagrodę sypnę jutro libertami

20:57 – Wiwaty, oklaski, jaka to melodia, piwo, koło fortuny. To tak w skrócie.

20:57 – JKM Joanna Izabela pozdrawia, postując zdjęcie lampki wina wzniesionej za zdrowie Księcia. I to propsujemy!

20:59 – Marszałek Dworu nie zajrzała do odpowiedzi na konkursy i czuje, że jednak mogła. Konkurs zgadnij, o kim mowa: "Jedna z najbardziej nieogarniętych osób w KS, której wszyscy potrzebują." "Nie zaprzrcz". Marszałek Dworu nie zgadła, o kogo chodzi :)

21:02 – To teraz, gdy Redakcja się dowiedziała, że jest jedną z najbardziej nieogarniętych osób w KS, czas na „Jaka to melodia”.

21:02 – „Lekcja historii klasycznej” – zgaduje Ludwik Tomović
„Blisko!” – mówi Juliette Alatriste
„Klasycznej historii lekcja” – zgaduje Guedes de Lima

21:04 – Chodziło o "Lekcję historii sarmackiej" w wykonaniu Żebraka Incisive. [url]https://www.youtube.com/watch?v=8qCanrHifGs
[/url]
21:05 – Zagadka: „Prelekcja, na którą wszyscy czekają”
„Przeprosiny diuka?”
„Najpiękniejsze dworce mikroświata”
Redakcja czuje, że wywiera się na nią presję.

21:12 – „Ja chcęsię dzielić emocjami, pomysłami, wyobraźnią!” – przemawia Karol von Sarm.

21:24 – Przemawia Krzysztof Hans van der Ice. Dzięki cudownej funkcjonalności Discorda, jaką są reakcje, na kanale trwa zabawa w warzywne koło fortuny. Na oddzielnym kanale z kolei emocje nad prawdziwym kołem fortuny.

21:29 – Jego Królewska Mość Maciej II „gramoli się” na scenę, odciągnięty od dobroci dworskiego bufetu.

21:30 – Maciej II, o dziwo, przemawia jak Dreamlandczyk ze złotego wieku. To znaczy nawiązania do znanych klasyków (Tyrmanda) i ogólnie do złotej intelektualnej myśli dreamlandzkiej.„Niektórzy lubią takie klejenie myśli niespokojnych, które to powinno urodzić owoc znakomity, poczytny i przez następne lata cytowalny.”

21:32 – „Idee, które przyświecały nam 20 lat temu, trochę nieco spróchniały nadgryzione zębem czasu. Niezwykle jest mi natomiast miło, że w ramach naszego międzynarodowego umierania ruchu mikronacyjnego, na tronie zasiada osoba, która na pewno wyciśnie z tej sytuacji każdą możliwą szansę.”

21:35 – „Andrzej Fryderyk jest osobą roztropną i doświadczoną, wartą każdego cala siedziska grodziskiego. I bardzo miło jest mi umierać w tak ekskluzywnym towarzystwie.”

21:35 – „Dziękujemy i proszę nie umierać :)” – pisze Andrzej Fryderyk

21:36 – Na scenie Monarchia Austro-Węgierska. Telegrafem do Dworu przyszło zdjęcie, na którym widać celebrację intronizacji: https://i.imgur.com/SzrvOpX.jpg?1

21:40 – „Podobno czasem warto posłuchać zrzędzenia dziadków - ten, kto wymyślił taką radę, zapewne nie wie, że dziadki mają tendencję do długich przemówień. Wierzę, jako niezależny obserwator i poddany Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości, że panowanie Waszej Książęcej Mości tylko wzmocni pozytywne zjawiska zachodzące w Księstwie.” – mówi JCKW Franz Josef von Habsburg

21:48 – Zgrzyt na linii Torkan–Księga Gości. Orjon po raz kolejny „ostatni raz” linkuje do Księgi Gości. Kwazi deklaruje, że zaraz napije się za zdrowie Księcia.

21:49 – Kolejna zagadka z cyklu „Jaka to Melodia”.
Andrzej Fryderyk: „Tytuł spodobałby się Brunonowi”
Krzysztof Hans: „Rower?”

21:55 – Zagadki lecą. Problemem było dla wielu osób odgadnięcie, czym jest DMO. Znak czasów.

21:57 – „Zdarza się przynajmniej raz w roku. Lecz jeżeli jest zbyt często – stanowi to poważny problem.”
Biegunka, abdykacja, wybory, realioza, sraczka, podatki, przepad. Prawidłowa odpowiedź: regencja.

21:58 – Tylko dwie osoby ze zgromadzonych wiedzą, jaki jest związek między IRC-em a Królestwem Białorusi.

22:05 – Konkursy, zagadki, koło fortuny i instant speech Michała Franciszka Lubomirskiego Lisiewicza, Podkanclerzego Wielkiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

22:07 – I po oficjalnej części ceremonii. Książę jest oficjalnie Księciem, jest flejm o Księgę Gości, są trunki. Wyszło trzy godziny. Plus wiele godzin przygotowań. Wielkie chapeau bas dla Księcia i dla Dworu :)

22:52 – Już po intensywnych kalamburach. Książę wszystkim dziękuje, ostatnia runda koła fortuny, na parkiecie tańce, a Teutoński Teatr Narodowy zaprasza na koncert: http://filharmonia.teutonia.one.pl - godne zakończenie dnia!
Serduszka
11 363,00 lt
Ten artykuł lubią: Orjon Surma, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Piotr Jankowski, ramael, Piotr vel Bocian, BetelRigSun (Karol von Sarm), Joahim von Ribertrop von Sarm, Ola Marcjan-Chojnacka, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Juliette Altrimenti, Heinz-Werner Grüner, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Andrzej Fryderyk, Joanna Izabela, Brunon Krasnodębski, Torkan Ingawaar, Michał Jerzy Potocki, Sorcha Raven, Laurẽt Gedeon I, Avril von Levengothon, Severin Verwaltung-Esteladio, Eugeniusz Maat.
Komentarze
Ola Marcjan-Chojnacka
40Rv6QhL.png
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans van der Ice
@Ola Odebrałem to jako obrzucanie warzywami.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans van der Ice
Cytat koronacji A.D 2020:
Kolejna zagadka z cyklu „Jaka to Melodia”.
Andrzej Fryderyk: „Tytuł spodobałby się Brunonowi”
Krzysztof Hans: „Rower?”
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
Gratulacje dla jak zwykle świetnej Karo!
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@KrzysztofHans reakcja „warzywna” była związana wyłącznie z powodu przedłużającego się wystąpienia :)
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Gratki
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.