Ostatnie próby przed defiladą KSZ.

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
7H15f6LB.png

Defilada rozpocznie się 13 września 2020 roku o 20:00. Przedefilują pododdziały piesze, żołnierze zaprezentują sprzęt, nad Stolica przelecą samoloty i śmigłowce, a w porcie będzie można zwiedzać okręty wojenne. Do tego ekspozycje plenerowe oraz masa konkursów i pokazów dynamicznych w ramach pikników rodzinnych w rożnych miastach Księstwa Sarmacji. Tak w skrócie zapowiadają się najbliższa uroczystość powstania KSZ.


„Zdecydowana większość sprzętu została przetransportowana koleją, dzięki czemu kolejny raz mieliśmy możliwość przećwiczenia transportów operacyjnych i przemieszczenia pododdziałów na dużą odległość. To nie tylko defilada, nie tylko uroczystość, ale i przedsięwzięcie szkoleniowe, które wykorzystujemy, by doskonalić naszych żołnierzy.”- tymi słowami Hetman Wielki Marszałek Sarmacji Gotfryd Slavik de Ruth poinformował JKM Andrzeja Fryderyka o przygotowaniach do centralnych uroczystości obchodów 18-lecia KSZ.

Załadunek odbywał się już od piątku 4 września br. w rożnych garnizonach na terenie Starosarmacji. Co zaowocowało rozpoczęciem przemieszczenia się żołnierzy i sprzętu. Służby logistyczne tak planowały trasy i czasy przejazdu, by poszczególne eszelony docierały w rożnych godzinach do Bazy Grodzisk- 2. To tu w tej bazie na przedmieściach Stolicy wyznaczono jak we wcześniejszych latach punkt zborny i miejsce do przeprowadzenia oficjalnych prób przed defiladą.
Daje to okazję by po raz kolejny ćwiczyć, zgrywanie jednostek które zostały wytypowane do udziału w tym przedsięwzięciu. Jest to też kolejna okazja do załadunku ciężkiego sprzętu na transport kolejowy, istotny z punktu widzenia funkcjonowania armii, ponieważ przemieszczenie na duże odległości to coś, do czego zawsze musimy być gotowi.

Zaprezentowane zostaną n/w elementy techniki wojskowej:

Czołgi: Leopard 2A6 i 2A7
Gąsienicowa platforma bojowa CV90 (różne odmiany)
Kołowa platforma bojowa: Stryker (różne odmiany)
Wóz rozpoznawczy: Fennek
Lekka platforma bojowa: Wiesel II (różne odmiany)
Transporter opancerzony: BVS10

ARTYLERIA:
Armatohaubica samobieżna: PzH 2000, Archer
Moździerz samobieżny: CV90 AMOS
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa: M142 HIMARS, ATACMS
Artyleria holowana: M777
Moździerz holowany: M120

ARTYLERIA PRZECIWLOTNICZA:
Lekki samobieżny zestaw plot: Wiesel II Ozelot
Samobieżny zestaw plot: Pantsir-S1
Wyrzutnia rakiet plot: PAC-3 Patriot

SPRZĘT INŻYNIERYJNY:
Wóz pogotowia technicznego: BPz3 Buffel
Wóz inżynieryjny: Kodiak
Pojazd rozminowania: Keiler
Most towarzyszący: Leguan
Park przeprawowy: M3 Amphibious Rig

SPRZĘT LOGISTYCZNY:
Ciężki ciągnik siodłowy: SLT 50
Samochód ciężarowy: Rheinmetall MAN HX różne warianty
Samochód ciężarowy: MAN KAT1
Samochód ciężarowy: Oshkosh HEMTT
Lekki samochód ciężarowy: Mercedes-Benz Zetros
Samochód terenowy wielozadaniowy: HMMVV
Samochód terenowy wielozadaniowy: Mercedes G i Land Rover Defender

Zwrócić trzeba uwagę że to ponad 200 jednostek sprzętu, w trudnym gęsto zaludnionym mieście na drogach publicznych, dodatkowo pojazdy gąsienicowe wyposaża się w specjalne gumowe nakładki by nie niszczyły ulic. Od poniedziałku do czwartku odbyły się 4 oficjalne próby w Bazie Grodzisk -2, w piątek w nocy po 22:00 odbędzie się jedna nocna próba na trasie defiladowej. A pojazdu o świcie powrócą do Bazy, by w sobotę w nocy zostać ponownie skierowane na miejsce gdzie zacznie się defilada.

Do tego dochodzi nowa organizacją defilady, a to oznacza nowe szlaki komunikacyjne, żołnierze muszą poznać każdy centymetr drogi, by należycie się zaprezentować. W czasie samej defilady, pojazdy muszą poruszać się z stała prędkością i za zachowanie należytych odstępów. Oczywiście doświadczenia poprzednich lat pokazuje że dojdzie do sytuacji nie przewidzianych i konieczne będzie odholowanie niesprawnych maszyn z trasy przejazdu.

W tym roku początek, defilady będzie na zbiegu ulic Szczęśliwej i Aleja 25 maja a trasa będzie przebiegać następującymi ulicami; aleja 25 maja- plac konstytucji- plac hetmański (tu znajduje się trybuna honorowa)- alei liberta- plac namiestnikowski- alei awarskiej- plac konstytucji- alei 25 maja.

W samym porcie od godzin pooranych, zwiedzający będą mogli zapoznać się z wyposażeniem fizylierów morskich, komandosów marynarki wojennej i ocenić ich wyszkolenie na pokazach dynamicznych. Do tego dla mieszkańców, przewidziano zwiedzanie w grupach zorganizowanych n/w okrętów:

Okręt desantowy typu Amercia OKS Złoty Gród
Niszczyciel typu Kongo OKS Tesnal Fregaty typy Fremm OKS Blanka i Ryksa Korwety typy Sigma OKS Fer i Narew Okręt ratunkowy typu Legend OKS Lechio Okręt szkolenia U212 OKS Victoria

Podkreślić też trzeba że defilada to nie koniec przedsięwzięcia. Czeka jeszcze powrót poszczególnych jednostek sprzętu do stacji kolejowej, gdzie było zawiązane zgrupowanie, a następnie przerzut sprzętu do garnizonów docelowych.
Po powrocie żołnierze muszą obsłużyć sprzęt, uzupełnić płyny eksploatacyjne, odstawić do miejsc przechowywania, dopiero wtedy będą mogli odpocząć, a niektórzy z nich skorzystać z urlopu.
Defilada to zwieńczenie szkolenia i możliwość prezentacji, pokazania społeczeństwu na co idą środki finansowe. To do niego należą czołgi,samoloty,okręty z których na co dzień korzystamy.
Jc84Dudj.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Prokrustes.
Serduszka
7 482,00 lt
Ten artykuł lubią: Joahim von Ribertrop von Sarm, Prokrustes, Aleksander Damian Chojnacki, Bartosz von Thorn-Janiczek, Andrzej Fryderyk, Akafon von Sarm, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Laurẽt Gedeon I, Joanna Izabela, Adi Alatristé, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, BetelRigSun (Karol von Sarm), Michał Jerzy Potocki, Eugenia von Sarm.
Komentarze
Prokrustes
Dobrze, że prace nad przebudową Grodziska jeszcze nie ruszyły.
Chociaż KSZ pewnie i z tym by sobie dało radę.
Odpowiedz Permalink
Akafon von Sarm
I gdzie ta piękna defilada. :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Akafon trasa jest następująca początek u zbiegu ulic Szczęśliwej i Aleja 25 maja a trasa będzie przebiegać następującymi ulicami; aleja 25 maja- plac konstytucji- plac hetmański (tu znajduje się trybuna honorowa)- alei liberta- plac namiestnikowski- alei awarskiej- plac konstytucji- alei 25 maja.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Prokrustes skuteczni jesteśmy nie tylko w "destrukcji" ale i niesieniu pomocy, zawsze tam gdzie nas wzywają :)
Permalink
Michał Jerzy Potocki
nie mogę doczekać się defilady aby ją ujrzeć. Zapewne jeśli będzie ona cudowna i piękna to skorzystam przyglądając się i kiedy będzie potrzeba to i w Skarlandzie postaram się zrobić podobną. :D ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.