III Niedziela Wielkanocna
Seria wydawnicza: Z życia Kościoła

2TGj9.jpg

W
III Niedzielę Wielkanocną Opat Teplicki o. Michelangelo Piccolomini SJ pontyfikował w kościele pw. św. Dominika w Teplicach swoją drugą Mszę. W trakcie kazania wygłosił krótkie słowo, przypominające bardziej ogłoszenia duszpasterskie.

mb_20090930_1.jpg

Cytuję:
2Tr9R.png


Umiłowani Bracia i Siostry!

Mam dla Was tej niedzieli dwa ważne ogłoszenia. Przede wszystkim pragnę przedstawić herb Opactwa Teplickiego, który wykonał dla nas Wielmożny Wicehrabia Peter West (koszt 10 000 lt wypłacony z kościelnej kasy). Składam serdeczne Bóg zapłać Wielmożnemu za tak wspaniałą pracę.
bX20Gc10.png
Opis heraldyczny:
W tarczy herbowej na niebieskim tle, złoty, wspięty lew - symbol Świętego Marka - Ewangelisty; trzymający pastorał (symbol opata). Nad lwem złota gwiazda - symbol wskazywania drogi oraz Najświętszej Maryi Panny, zwanej "Gwiazdą Morza".

Wybrałem taką symbolikę ze względu na to, że pragnę uczynić św. Marka Ewangelistę patronem Opactwa. To bowiem w jego święto Jego Świątobliwość Pius Leon I erygował Opactwo. Kolor niebieski symbolizuje także morze, nad którym leżą Teplice. Zaś Matka Boża niech zawsze stanowi dla nas przewodniczkę.

Jak widzicie, czcigodni Bracia i Siostry, pieniądze z kościelnej kasy nie marnują się. Stąd też ponawiam prośbę o ofiary, abyśmy mogli rozwijać naszą misję, a także samemu utrzymać się w Księstwie.

Jego Świątobliwość Patriarcha Pius Leon I w swoim słowie po wczorajszym wspomnieniu św. Floriana, ogłosił, aby w kościołach partykularnych ich zwierzchnicy zwołali synody diecezjalne, podczas których omówią z wiernymi bieżące problemy jednostki i wspólnie obiorą kierunek jej rozwoju oraz współpracy na linii zwierzchnik-wierni. Decyzja ta idealnie wpisuje się w moment tworzenia wspólnoty, którą jest Opactwo Teplickie. W najbliższych dniach wydam dekret i wskażę, kiedy i gdzie zaczną się obrady.

W Apostolskim Mieście Rotria dobiega ponadto końca Sobór Laterański VII, zwołany jeszcze przez Patriarchę Sylwestra I. Jednym z najważniejszych jego osiągnięć będzie utworzenie tytułów Patrona i Ojca Kościoła, nadawanego nieżyjącym lub nieaktywnym od co najmniej dwóch lat wiernym Kościoła Rotryjskiego. Jednym z pierwszych Patronów będzie najpewniej Cesare de Medici - najwybitniejszy Rotryjczyk wszechczasów, znany jako Patriarcha Pius III.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy piękną scenę.
Cytuję:
Apostołowie wracają do swojego pierwotnego powołania; można by powiedzieć, że wracają do wyuczonego zawodu, do tego, co najlepiej potrafili. Tak jakby uciekali przed trudem, cierpieniem. Poczuli bezsens kontynuowania tego, co rozpoczęli, stając się uczniami Jezusa Chrystusa. Tak jakby zapomnieli o tym wszystkim, czego nauczył ich Jezus przez ostatnie trzy lata. Wybrali dla siebie najbardziej rozsądne rozwiązanie. Liczą na swoje siły, na swoje umiejętności, na sukces związany z połowem ryb. Niestety spotyka ich zawód: Nic nie ułowili. Zmęczenie, trud, nieprzespana noc nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

I w tę noc wkracza nowe – poranek, a z nim Jezus, który stanął na brzegu, który przychodzi z nowym wyzwaniem, z nowymi siłami, z zupełnie inną perspektywą. Przychodzi i zdaje się mówić: Nie poddawajcie się tak łatwo, bo Ja cały czasem jestem z wami.
Źródło - o. Rafał Nowak CSsR

Na cały najbliższy tydzień wszystkim Wam z serca błogosławię!

o. dr net. Michelangelo Piccolomini SJ
Opat Teplicki

Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf.
Serduszka
4 583,00 lt
Ten artykuł lubią: Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Helwetyk Romański, Filip I Gryf, Januš Allan von Hippogriff, Konrad Einsiedler von Hippogriff, Peter West, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Filip I Gryf
Jezu! :-)
Odpowiedz Permalink
Akrypa Rabotowicz von Primisz
Niech się Allah, Wanda czy ktokolwiek zmiłuje nad tą ziemią.
Permalink
Henryk Leszczyński
pal licho, że to nie jest Poważne. to nie jest śmieszne.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@leszcz O co Jaśnie Oświeconemu chodzi? Strzelanie z dupy jest ok, a wizerunek Chrystusa be?
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@Piccolomini Przynajmniej Chrystus był obrzezany!
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Mamy wolność, było nie było
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.