Przyjazd Ojców Jezuitów do Teplic
Seria wydawnicza: Z życia Kościoła

W
e wspomnienie dowolne św. Józefa Robotnika, trójka Jezuitów wraz z Opatem na czele przyjechała do Teplic w Federacji Slawonii, aby pierwszy raz ujrzeć klasztor, który z uprzejmości Jaśnie Oświeconego Ludwika Tomovica obejmą w posiadanie. Wszyscy zachwycili się pięknem miejscowości, w której mają zamiar się osiedlić.

2TAGb.jpg
Teplice rankiem

W
szystkich duchownych, a zwłaszcza Opata Teplickiego - ojca Michelangela Piccolominiego SJ powitano w mieście bardzo serdecznie - wszak Teplice stanowiły kiedyś siedzibę diecezji Kościoła Rotryjskiego. Ojców Jezuitów poczęstowano przepysznym burkiem, którego zjedli ze smakiem, popijając przy tym pyszne wino i dyskutując z mieszkańcami na klasztornym dziedzińcu. Po obejściu całego majątku zauważono, że klasztor jest nieco zaniedbany i potrzebuje remontu. Ojcowie od razu rozpoczęli zbieranie składki na ten cel. Największe wrażenie na wszystkich zrobił kościół klasztorny (była katedra) pw. św. Dominika.

2TAGo.jpg
Wnętrze kościoła pw. św. Dominika

O
koło godziny 18 o. Michelangelo Piccolomini SJ odprawił Mszę Świętą w kościele, na której zgromadziła się spora - mimo wieczornej pory - liczba wiernych. Uroczystą liturgię sprawował z użyciem pontyfikaliów, które przysługują mu jako Opatowi Teplickiemu. Kazanie w trakcie Mszy wygłosił o. Januszek von Hippogriff-Pałasz SJ, który przybliżył wiernym sylwetkę św. Józefa jako patrona robotników. W trakcie liturgii usługiwał opatowi również trzeci Jezuita posłany do pracy w Opactwie - ks. dk Tadeusz von Hippogriff-Brus SJ. Po Mszy w kościele urządzono wieczór uwielbienia, w którym śpiewano liczne pieśni ku czci Pana.


N
a zakończenie wieczoru uwielbienia, głos zabrał jeszcze Opat Teplicki, który zaznaczył, że ma nadzieję, iż kwestie organizacyjne związane z urządzeniem opactwa miną bardzo szybko i że będzie mógł jak najprędzej rozszerzyć działalność rotryzacyjną na całe Księstwo. Zdradził, że planuje, prócz parafii w Teplicach, utworzyć jeszcze dwie dodatkowe. Liczy także na liczne powołania do służby kapłańskiej. Chwała Panu!
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 450,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Laurẽt Gedeon I, Roland Heach-Romański, Januš Allan von Hippogriff, Santiago Vilarte von Hippogriff, Peter West, Gotfryd Slavik de Ruth, Filip I Gryf.
Komentarze
Roland Heach-Romański
Można się starać, ale i tak Pan na nas patrzy krzywo, bo Księga Rodzaju w rozdziale 17 jest nieugięta. Więc to takie donkichocenie i syzyfowanie, ale co ja tam wiem.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@ZdrajcaNarodu Chrystus zmienił część starego prawa.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@Piccolomini Czcij ojca swego. Czyli nieładnie? Poza tym to była umowa wieczna, a chcę powiedzieć że wieczystości są trudnomodernizowalne.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@ZdrajcaNarodu Nie rozumiem Brata? Można jaśniej?
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@Piccolomini gderam sobie zuchwale. Wszak przymierze z Abrahamem zawierał Bóg Ojciec, to jak to tak, by Syn Ojca słowo podważał. Czcić ma, a nie obnażać słabości. A stoi w rozdziale 17, kto nie obrzeza ciała swego napletka ten zrywa przymierze z Panem. To wieczne przymierze, wieczna umowa - wieczysta. Takie są trudnomodernizowalne.
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Gratuluję założenia kościoła w Sarmacji i życzę dalszego rozwoju :)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Oprócz formacji kapłańskiej, może być przydatne utworzenie jakiejś formacji dla szeregowych wiernych, którzy chcieliby się bardziej zaangażować
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@SantiVilarte Oczywiście, jesteśmy otwarci na propozycje.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@ZdrajcaNarodu List św. Pawła do Galatów 5
1 Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!
2 Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda.
3 I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa.
4 Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.
5 My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości.
6 Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość.
7 Biegliście tak wspaniale! Kto przeszkodził wam trwać przy prawdzie?
8 Wpływ ten nie pochodzi od Tego, który was powołuje. 9 Trochę kwasu ma moc zakwasić całe ciasto.
10 Mam co do was przekonanie w Panu, że innego zdania niż ja nie będziecie. A na tym, który sieje między wami zamęt, zaciąży wyrok potępienia, kimkolwiek by on był.
11 Co do mnie zaś, bracia, jeśli nadal głoszę obrzezanie, to dlaczego w dalszym ciągu jestem prześladowany? Przecież wtedy ustałoby zgorszenie krzyża.
12 Bodajby się do końca okaleczyli ci, którzy was podburzają.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@Piccolomini też mi źródło. Interpretacja i obrazoburstwo. Tfu.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
A tak już na poważnie. Kopiowanie 1:1 w pokoleniu mikronautów z którego ja pochodzę oznaczało brak szacunku dla odbiorcy. Szczególnie zaś mnie razi, gdy owe kopiowanie tyczy się realnej religii zbudowanej na kanwie decyzji i interpretacji ojców kościoła, którzy zręcznie manipulowali tekstem źródłowym.
Odpowiedz Permalink
Michelangelo Piccolomini
@ZdrajcaNarodu Rozumiem, lecz rotryzm nie jest kopiowaniem 1:1. Zachęcam też do dyskusji, z pewnością taką zainicjuję, jak opactwo się zorganizuje.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.